niedziela, 25 listopada 2012

Andzejki , wróżby itd.. ;)

Aloha!


Dziś taki post bardziej tematyczny.Mianowicie chodzi o Andrzejki , bo wszyscy wiedzą ,że idą wielkimi krokami.Dawniej Andrzejki nazywano jędrzejkami lub andrzejówkami. Andrzejki kojarzą się przede wszystkim z takim zwyczajem jak lanie wosku przez klucz, ale istnieją też inne wróżby andrzejkowe, dzięki którym panny miały nadzieję poznać imię lub twarz przyszłego męża. Dziewczęta zaglądały nocą do studni, lub zerkały w lustro o północy, aby ujrzeć twarz ukochanego. Andrzejkowe wróżby wykorzystywały też buty, oraz drobne przedmioty ukryte pod talerzykami. U Nas w szkole często pojawia się tak wróżba z wbijaniem szpilki w serducho z papieru , gdzie na drugiej stronie kartki jest imię osoby w której się zakochasz. W tym roku będziemy mieć dyskotekę z tej okazji ale uważam ,że tak szkoda bez wróżb. Ale uważam ,że jest to bardzo fajna i ciekawa tradycja .Zapomniałabym , mam dla Was trochę wróżb ;)Lanie wosku na wodę - Z uformowanych w ten sposób figur przepowiadano przyszłość. Można ją odczytywać pod światło, co cień pokaże.


 Wróżenie z jabłek - obierano jabłka, a z obierek odczytywano pierwszą literę imienia przyszłego męża.


 Rzucanie butem - dziewczyny rzucały but za siebie. Odwrócony do drzwi noskiem zapowiadał szybkie zamążpójście. Wróżba z płonącej lalki - potrzebne są dwie kukiełki lub kulki z włóczki, symbolizujące chłopaka i dziewczynę. Jeśli po podpaleniu laleczki upadną na siebie albo gdy ich płomienie zbliżą się do siebie, wróży to związek z wymarzonym chłopakiem. Pamiętaj,wróżka prawdę Ci powie ;) Wy tez lubicie Andrzejki?

2 komentarze:

  1. skorzystam z tych wróżb bo lubie coś takiego

    OdpowiedzUsuń
  2. u mnie też jest takie coś, że przekłuwa się szpilką kartkę xD

    OdpowiedzUsuń

Jeżeli chcesz wypowiedz na ten temat swoją opinię ,jednak w sposób kulturalny i nie wulgarny!Nie tolerujemy również SPAMU.


Bardzo dziękujemy za każdy miły i pozytywny komentarz!♥♥♥